Dla osoby, która nie zajmuje się na co dzień zagadnieniami związanymi z psychiką człowieka, te wszystkie zawody mogą się ze sobą mieszać. Mamy w końcu psychologów, psychoterapeutów, psychiatrów. Czym się różnią te specjalizacje między sobą? I jak psychoterapeuta może Ci pomóc? Zapraszam, zaraz wszystko stanie się jasne!
Zacznijmy od początku – psychoterapeuta jest specjalistą, który prowadzi psychoterapię. W tym miejscu warto podkreślić, że psychoterapię powinien prowadzić wyłącznie psychoterapeuta. Na psychoterapię powinnaś się zdecydować, kiedy problemy natury psychicznej lub duchowej, z którymi się borykasz, trwają od dłuższego czasu i niekoniecznie mają bezpośredni związek z niedawnymi wydarzeniami, które miały miejsce w Twoim życiu.
Powinnaś rozważyć psychoterapię, gdy na przykład:
- Nie radzisz sobie z emocjami, które Ci towarzyszą. Masz poczucie, że kierują one Twoimi decyzjami i nie potrafisz im przeciwdziałać.
- Masz lub podejrzewasz, że możesz mieć depresję.
- Masz trudności w nawiązywaniu relacji z innymi, a Twoje związki często okazują się nietrwałe.
- Dręczą Cię napady lęku czy różnego rodzaju fobie.
Psychoterapeuta to specjalista, który po pierwsze powinien odbyć wymagające czteroletnie studia, a po drugie, przejść własną psychoterapię. Oznacza to, że ma niezbędne kompetencje, żeby udzielić Ci skutecznej pomocy. Wie, z jakimi problemami się borykasz i potrafi im zaradzić.
Rola psychoterapeuty
Psychoterapeuta pomaga Ci poradzić sobie z problemami i odzyskać kontrolę nad swoim życiem. Praca z pacjentem podczas psychoterapii to coś znacznie bardziej złożonego niż tylko rozmowa, która ma sprawić, że poczujesz się lepiej. Celem psychoterapii jest odkrycie źródeł problemów, które Ci obecnie towarzyszą i poradzenie sobie z nimi. Dlatego to TY jesteś kluczowym uczestnikiem psychoterapii. Owszem, to psychoterapeuta prowadzi sesje i pomaga Ci znaleźć właściwą drogę, ale to Ty musisz nią podążać.
Aby pokonać swoje lęki, problemy i wyzwania, musisz tego CHCIEĆ. Musisz mieć silne przekonanie, że to, co się obecnie dzieje z Twoim życiem wcale Ci się nie podoba i chciałabyś, żeby wyglądało inaczej, lepiej.
Podczas psychoterapii wspólnie ustalimy, jakie są przyczyny Twojej obecnej sytuacji, co blokuje drogę powrotu do normalności i jak przezwyciężyć wszystkie te problemy. Kiedy już uda się to osiągnąć, czas na drugi krok – zmiany na lepsze.
Często samo usunięcie przeszkód nie okazuje się wystarczające.
Samo usunięcie przeszkód nie sprawia, że podróż się kończy. Do tej pory po prostu torowaliśmy sobie drogę naprzód, ale nadal trzeba ją pokonać!
Zmiany na lepsze
To jest moment, kiedy wprowadzasz do swojego życia zmiany na lepsze. Oczywiście nie stanie się to od razu, też nie możesz oczekiwać od siebie zbyt wiele i narzucać sobie określonego tempa. Profesjonalny psychoterapeuta także nie będzie tego robić. Będzie raczej zaufanym przewodnikiem, który pozwoli Ci odkryć siebie na nowo i przejąć kontrolę nad swoim życiem. Nie zawsze jest to łatwe, dlatego tak ważne jest, aby wybrać osobę, do której będziesz mieć zaufanie.
Podczas psychoterapii uczysz się nowych zachowań, które będą Ci służyć, zamiast wpływać destrukcyjnie. Ponownie otwierasz się na uczucia także na te, które do tej pory starałaś się zagłuszać. Nie po to, aby znowu zaczęły Tobą rządzić, ale po to, aby nauczyć się je dostrzegać, rozumieć i akceptować.
Jak więc widzisz, psychoterapia może być procesem długotrwałym i z początku trudnym. Tak jak ból sprawia chodzenie z niedawno złamaną nogą zaraz po zdjęciu gipsu. Jednak wiesz, że ten ból jest chwilowy, a im częściej będziesz chodzić, tym szybciej on zniknie, a Ty będziesz mogła znowu biegać.
Dokładnie tak samo jest z psychoterapią. Przypomina ona chodzenie po niedawnym złamaniu nogi. Na początku nie jest łatwo, ale z każdym dniem jesteś bliżej celu. Już niedługo zapomnisz o złamaniu, a Twoje nogi będą silne jak nigdy wcześniej!
Na początku wspomniałam też o psychologach i psychiatrach. Myślę, że warto krótko się zastanowić kiedy warto zwrócić się o pomoc do tych specjalistów:
Psycholog
To osoba o dokładnym przygotowaniu teoretycznym. Ma pięcioletnie studia magisterskie na swoim koncie. Może się zajmować określonymi problemami i trudnymi sytuacjami w życiu, takimi jak żałoba, adopcja dziecka, rozwód. Do psychologa można się udać kiedy przechodzisz przez trudną sytuację, taką jak właśnie rozwód lub utrata kogoś bliskiego. Jeśli jednak Twoje problemy się utrzymują pomimo upływu czasu – należy zwrócić się do psychoterapeuty.
Psychiatra
To lekarz, który może przepisywać leki i kierować do szpitala. Do psychiatry należy udać się kiedy nasze problemy zaczynają przeradzać się w niebezpieczne zachowania. Psychiatra jest lekarzem, który pokieruje Twoim procesem leczenia, przepisze niezbędne leki i powie jak je przyjmować. Zdarza się, że psychoterapeuta kieruje pacjentów do psychiatry. Dzieje się tak, gdy terapia musi być wsparta leczeniem farmakologicznym. Zdarza się również sytuacja odwrotna, kiedy to psychiatra kieruje pacjenta do psychoterapeuty celem wsparcia leczenia.
Myślę, że teraz wszystko powinno być już bardziej zrozumiałe. Jeśli chcesz rozpocząć drogę do poprawienia jakości życia – zapraszam Cię bardzo serdecznie!
Monika Żołądkowska